Benefiční kalendář a diář 2019
Po loňském úspěšném benefičním projektu ve prospěch neziskovky Cesta domů se studentské spolky naší fakulty rozhodly iniciovat další dobročinnou akci. Tentokrát chtějí upozornit na problematiku seniorů, často a neprávem opomíjenou součást naší populace. Podpora tak letos poputuje neziskové organizaci Život 90.
„Velmi si vážím všech, kteří jsou ochotni udělat něco navíc za hranicí všedního pracovního či studentského života a věnovat svůj čas, invenci nebo prostředky lidem v obtížných životních situacích. Svým entuziasmem a empatií nám pomáhají dělat z Jedničky toho správného ‚korporátního občana‘. Za to jim patří velký dík,“ říká k projektu děkan Aleksi Šedo.
Ve spolupráci s Viktorem Sýkorou, vedoucím Centra pro experimentální biomodely 1. LF UK, jenž se fotografování věnuje od roku 2001, vznikly mikrofotografie, které jsou součástí benefičního kalendáře a diáře. Zachyceny jsou na nich toxikologicky významné rostliny – jedna z nich je vyobrazena i na kolorovaném snímku výše. Jedná se o pylové zrno psychotrie (zvětšení 1200x, rastrovací elektronový mikroskop), která se vyskytuje v tropech a subtropech. Existuje asi 1600 druhů, přičemž Psychotria viridis je základní složkou halucinogenního nápoje známého jako ayahuasca.
Fotografie budou slavnostně představeny 5. října na Jedničce na startu. Koupí diáře (ve studentských spolcích) nebo dobrovolným příspěvkem na kalendář (na oddělení komunikace 1. LF UK) můžete pomoci neziskovce Život 90, konkrétně na zajištění chodu projektu tísňového tlačítka pro seniory. Tuto službu poskytuje Život 90 již více než 20 let a ochránil díky ní životy tisíců seniorů v celé ČR. Služba funguje jako alarm, který v případě nouze vyšle signál dispečinku. Stačí stisknout červené tlačítko na náramku a Život 90 k němu vyšle okamžitou pomoc. Každý klient tak může být doma s vědomím, že o něj stále někdo na dálku pečuje. Tísňová péče je dostupná i v odlehlých koutech republiky a má v současné době 900 uživatelů.
Děkujeme, že pomáháte!
Příběh paní Jany
Paní Janě je 89 let. Má velkou rodinu, která ji chodí pravidelně navštěvovat. I přes to, že by mohla bydlet u dcery, je pro ni velmi důležité zůstat tam, kde prožila celý svůj život – ve svém bytě. Sem se totiž celá léta každý den vracela po náročných pracovních dnech, kdy jako profesorka dějepisu vzdělávala mladou generaci, za svým milovaným manželem. Ten zemřel před 20 lety a pro paní Janu to byla velká ztráta. O to víc ale touží zůstat v místě, kde společně prožili šťastný život. Rodina respektuje maminčino přání žít samostatný život, ale starost o ni ji přivedla k pořízení služby tísňové péče/tísňového tlačítka. Na doporučení organizace Život 90 vybavili paní Janu jak stacionárním zařízením na doma, tak i mobilní variantou, která jí umožňuje bez obav absolvovat krátké procházky nebo nákupy do blízké samoobsluhy. To, že tísňová péče zajišťuje bezpečí a klid nejen seniorce, ale také rodině, se projevilo jedno odpoledne – paní Janě se v chodbě jejího bytu zamotala hlava a spadla tak nešťastně, že si pohmoždila nohu a nemohla vstát. Díky tlačítku, které nosí na ruce, a stacionárnímu zařízení vybaveném odposlechem, se okamžitě hlasově propojila s dispečinkem tísňové péče. Ta zraněnou dámu uklidnila, vyslala výjezdovou službu a zároveň informovala rodinu. Rodina i paní Jana tak mohou žít v klidu – paní Jana s vědomím, že se v případě krizové situace má okamžitě možnost obrátit se o pomoc, a rodina, která ví, že je o jejich babičku a maminku 24 hodin profesionálně postaráno.